Docker hub ile github üzerinden Automated build nasıl yapılır ve nasıl kullanılır bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle fiyatlandırması ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Eğer tek projeniz varsa free hesabı yeterli oluyor fakat birden fazla proje için kullanacaksanız aşağıdaki fiyatlandırmayı göz önünde bulundurmalısınız.

Git Repository oluşturulması

Github üzerinde bir repository oluşturmalıyız. Oluşturduktan sonra eğer birden fazla image çıktısı olacak ise örneğin api,client ve nginx için 3 adet image istiyorsak buna göre bir klasörleme yapabiliriz. Oluşturacağımız her image içinde mutlaka bir dockerfile oluşturmalıyız.

Docker Hub Repository oluşturulması

Öncelikle hub.docker.com’a üye oluyoruz. Üye olduktan sonra Repositories -> Create Repository‘i tıklıyoruz. Önümüzde aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Bu ekranda name ve description ayarlarını girdikten sonra github ya da bitbucket ile hesabımızı bağlayıp oradanda git repomuzu seçiyoruz.

Sonrasında eğer birden fazla image oluşturacaksak, varsayılan ayarlarında kullanmayacaksak click here to customize the build settings butonunu tıkılıyoruz.

Benim projemde api,socket ve nginx vardı. Bunun için aşağıdaki gibi bir ayar kullandım.

Ayrıyetten bu kısım için aşağıdaki gibi özel değişkenleri kullanılmasına izin veriyor.

Docker’da oluşturulan image ile konteynerın kaldırılması

Yukardaki ayarları yaptık ilk commit’imizi çıktık ve image’imiz oluştuğumuzu varsayıyorum. O zaman docker sunucumuza girip konteynırımızı kaldırma vakti.

Öncelikle docker login ile hub.docker.com’daki üyeliğimiz ile login olmalıyız. Login olduktan sonra docker pull username/repo-adi -a komutu ile bu repoya ait tüm versiyonları indirebiliriz.

Sunucumuza image’leri indirdikten sonra docker run usernam/repoadi:api şeklidne api tagi ile olan image’imizi docker üzerinde kaldırabiliriz.

Sonraki yazılarımda docker,docker image,docker file ve docker konteyner hakkında genel bilgi vermeye çalışacağım.